Özel Ballı Algan Tütünü

Özel Ballı Algan Tütünü

Değerli arkadaşlar bir önceki yazımızda  algan ballı algan tütünü nedir ve ürün hakkında bilgi vermiştik.Algan tütünü adıyaman yöresine ait orman içi köyü yani diğer adıyla Algan köyüne has aroma ve rengine sahip bir tütündür,Merkeze yaklasık 20 km uzaklıkta olan algan köyünde üretilen tütünler,Tok içimli diğer bir tabirle eski 2000 tadında sigara içen arkadaşlar içindir.

İzmir menşeliürünler Ege bölgesinde üretilen tütünler tatlılık,hafif ve koku özellikleri, karıştırıldıkları harmanları ıslah ederek içim tatlarını ve nefasetlerini artırmaları nedeniyle, Amerika ve Avrupalı sigara fabrikatörleri tarafından yıllarca rağbet görmüştür. Günümüzde harmanlarda kullanma oranı azaltılmışsa da hala aranan bir tiptir. Türkiye yurt dısı tütün ihracatının %90-95’ını Ege tütünleri teşkil etmektedir.

Algan Tütünü

Kaliteli tütün yetiştirmek ve yüksel verim elde etmek için iyi tohum kullanmak şarttır. Bu nedenle bölgenin toprak yapısı ve iklimine uygum sağlamış, özellikleri bilinen “sertifikalı tohum” kullanılmalıdır. Ege Bölgesi’nde kullanımı tavsiye edilen 3 çeşit sertifikalı tohum vardır. Bu tohumlar, İzmir’de bulunan Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde üretilmekte ve bu enstitü haricinde Ziraat Odaları, İl Tarım veya İlçe Müdürlükleri’nde satılmaktadır.

Bölgelere göre tütünler

 • Bitki şekli konik ve eliptik, orta boylu ya da uzun boylu
 • 26-48 yapraklı
 • Yaprak yüzeyi küçük, küt uçlu ve açık yeşil renkli
 • Orta erkenci
 • Dekar verimi 80/150 kg
 • Kuraklığa dayanıklı
 • Mavi küfe karşı dayanıklı ve kırımı kolay
 • Kuru yapraklar; kalın ve dokusu sağlam, açık yeşilimsi ya da sarı renkli ve esnek
 • Toplam nikotin %0.5, şeker %15-22.5
 • Yarı nemli iklim ve tınlı – kumlu topraklar, adaptasyonu iyi
 • Yetiştirildiği bölgeler: İzmir, Balıkesir, Aydın, Muğla, Uşak, Denizli, Kütahya, Manisa ve Adıyaman

Adıyaman tütünleri içim olarak bölgesel farklılıklar göz önüne alınarak hesaplanır,tütünün sert olması iklim yapısı ve tohumuna gore degişir,Algan Tütünü ve yöresindeki tütünler tok içimli ve sert tütünlerdir.

Algan Tütün yetiştiriciliği

Bizim TütüncüAdıyaman Tütün Çeşitleri

Adıyaman Sert içimli bir Tütün çeşididir.Algan Tütünü,Diğer adıyaman tütünleriyle kıyas edilemeyecek kadar özel ve güzel bir tütündür,Umarım sizinde nerde o eski sigaralar,zamanımızda tekel 2000 sigarası vardı,Bi dal sigara içtiğimiz zaman 24 saat o sigaranın tadı kokusu çıkmazdı agzımızdan,İşte o eski 2000 sigarasını andıran tüm özellikleri, barındırıyor.

Yöreye ait kaliteli tütünlerin hazırlanıp işlemesinden sonra,diğer ballı tütünlerimizde olduğu gibi,algan tütünü içinde farklı bir konsept  hazırlayıp,değerli müşterilerimmizin sağlığını ve bütçesini düşünerek, Algan tütünü nüde üretmiş bulunmaktayız.Yaklasık 7 ay beklemenin ardından satışa sunulan Algan tütün fiyatı Web sitemizin spariş formunda belirtilmiştir.

Piyasada algan tütünü diye  satış yaparak rant sağlayanlara asla itibar etmeyiniz,Algan tütünün demet olarak  alışı 140 ve 150 tl arasıdır..

2 Yorum

 1. Avatar Selçuk baydar diyorki:

  Algan tütünü siparis vermek istiyorum, en sert tutunu hangisi ise ondan 5 kg gönderebilirsiniz sipariş formuna adres bilgilerimi attım iyi calismalar

  Hemen Sizi Arayalım

  Open chat
  Size nasıl yardımcı olabiliriz.